مبدل حرارتی

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی دستگاهی است که حرارت را در اثر اختلاف دمای ایجاد شده بین دو سیال ، از یک سیال (گاز یا مایع) به سیال دیگر منتقل می کند. برای مثال یک مبدل حرارتی روغن ، حرارت روغن داغ را به آب یا هوا منتقل می کند.
از جمله مهمترین و پرکاربردترین مبدل های حرارتی، میتوان به نوع پوسته و لوله اشاره کرد که امروزه کاربرد فراوان در صنایع مختلف دارد.

مبدل حرارتی پوسته و لوله (Shell and tube heat exchanger)

مبدل حرارتی پوسته و لوله نوعی مبدل حرارتی است که کاربرد وسیعی در صنایع شیمیایی مانند واحدهای تقطیر نفت خام دارد. این مبدل از یک مخزن استوانه‌ای شکل بزرگ (پوسته) در فشار بالا و تعدادی لوله در داخل آن تشکیل شده است. مایع در داخل لوله‌ها حرکت می‌کند و بخار داغ بر روی لوله‌ها و درون پوسته جریان دارد. به علت تعداد زیاد این لوله‌ها و سطح تماس بالایی که ایجاد می‌کند، حرارت بخار به مایع داخل لوله منتقل شده و مایع را به جوش می‌آورد. این نوع مبدل ها به دلیل تحمل فشار و دمای بالا نسبت به مبدل های دیگر کاربرد بیشتر و وسیع تری در صنعت دارند.

نحوه عملکرد مبدل حرارتی پوسته و لوله (shell and tube)

یک سیال از درون دسته ای از لوله ها که همگی به یک ورودی و خروجی متصل هستند، عبور می کند و سیال دیگر با دمای متفاوت درون پوسته ای که لوله ها را احاطه کرده، جاری می شود. بدین ترتیب گرما در اثر اختلاف دمای بین دو سیال و از طریق دیواره لوله ها، از سیال گرم به سیال سرد منتقل می شود. بدین ترتیب بدون تماس مستقیم، بین دو سیال عمل انتقال گرما صورت می گیرد.

لوله (tube)

لوله ها قسمت اصلی تبادل حرارت در مبدل است. سطح بیرونی آن در معرض سیال داخل پوسته قرار دارد و از داخل آن نیز سیال دیگری عبور می‌کند.

پوسته (shell)

پوسته که عمدتاً به شکل یک لوله بزرگ است، فضایی است که لوله‌های مبدل در آن قرار می‌گیرند و عمل انتقال حرارت در داخل آن صورت می‌گیرد.
شرکت پدیده صنعت بخار طراح و تولید کننده انواع مبدل ها با ظرفیت های گوناگون و مطابق با استاندارد های روز است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع و ویژگی های مبدل های حرارتی شرکت پدیده صنعت بخار با مهندسین مشاور این شرکت تماس حاصل فرمایید.